CookiesAccept mobile

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza Państwa zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

BY/02/23

Termin 23 września - 2 Październiak 2023

Cena: 3 790 zł

Chciałbyś z nami pojechać a brakło dla Ciebie wolnych miejsc? Zarejestruj się na liście rezerwowej. Zadzwonimy do Ciebie jeżeli tylko zwolni się miejsce na wyprawę.

Plan wyprawy

Zbiórka o 7 rano na stacji benzynowej BP przy autostradzie A1 w kierunku na Ostrawę MOP Mszana Północ (koordynaty do nawigacji 49.960374, 18.525886). Tranzyt przez Czechy, Słowację, Węgry i Chorwację do miejscowości Orasje położonej w Bośni i Hercegowinie. Tu mamy zarezerwowany nocleg. Pokoje dwuosobowe ze śniadaniem. Po drodze oczywiście jakiś postój na obiad. Dystans do pokonania to około 850 km głównie po autostradach.

Po śniadaniu ruszamy w kierunku Serbii. po przekroczeniu granicy kierujemy się na Valjevo a następnie w kierunku rzeki Drina a konkretnie zobaczyć dom na Drinie. Ciekawe miejsce z ciekawą historią. Został on  zbudowany w 1969 roku przez grupę chłopców szukających miejsca na "wakacyjną bazę". Prowizoryczna budowla przetrwała do dzisiaj chociaż wezbrane wody Driny wielokrotnie go porywały w dół rzeki. Niestrudzeni gospodarze nigdy jednak nie dali za wygraną. Dzisiejszy nocleg zaplanowany jest w okolicy miejscowości Sjenica w Serbii. Dzisiaj zrobimy około 350 km

Sprawdzamy czy mamy paszporty i ruszamy w drogę. Tak... paszporty. Żeby wjechać do Kosowa musimy posiadać ważny paszport. Jednak zanim wjedziemy do Kosowa zahaczymy kawałek Czarnogóry i Albanii. W Albanii pokonamy drogę SH23 w kierunku do Kukes a następnie w stronę granicy z Kosowem i do miejscowości Prizren gdzie spędzimy noc. Dzisiejszy dystans to około 350 km.

300 km to dystans na dzisiaj. Zatrzymamy się w Skopie na starym mieście. Skopie jest stolicą Macedonii do której dotrzemy dzisiaj. Spędzimy tu jakiś czas. Będziemy mogli napić się kawy po turecku lub zgubić się w orientalnym klimacie wąskich i krętych uliczek tego miasta. Kolejny nasz cel na dzisiaj to Kanion Matka położony nieopodal Skopie. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc rekreacyjnych w Macedonii Północnej. Jeżeli czas nam pozwoli to skorzystamy z możliwości zobaczenia kanionu z poziomu tafli wody biorąc udział w krótkim rejsie. Wieczorem dotrzemy do Ochrydy 

Po śniadaniu kierujemy się w stronę Parku Narodowego Galicica. Z przepięknie położonej drogi widokowej będziemy mieli okazję zobaczyć Jezioro Ochrydzkie z góry. Oczywiście jeżeli pogoda nam dopisze. Z tej samej drogi po ujechaniu paru kilometrów zobaczymy kolejne duże jezioro. Jezioro Prespańskie. W Pogradecu wypijemy kawę i ruszamy na południe w kierunku miejscowości Leskovik a następnie do gorących źródeł Benje. Wydobywająca się z nich woda ma temperaturę 26 - 34 °C i dużą zawartość siarki. Jej zapach jest charakterystyczny. Noc spędzimy gdzieś w tych okolicach. 300 km to odległość, którą pokonamy dzisiaj.

 

Kruja. Najpopularniejsza atrakcja turystyczna w okolicach Tirany. Pierwsza średniowieczna stolica Albanii To nasz cel na dzisiaj. Nad miastem góruje współczesna rekonstrukcja zamku. Z odległych czasów zachował się tylko kawałek murów i pojedyncza wieża. Na jego terenie znajduje się muzeum Skanderbega - albańskiego bohatera narodowego. Zwiedzimy także Targ Turecki położony u podnóża zamku. Tuż obok miasta znajduje się Kanion Bovilla, który zobaczymy zanim udamy się do hotelu. Dzisiaj śpimy w Durres. Zrobimy podobnie jak wczoraj 300 km.

Dzisiaj odpoczywamy. Czas wolny. Każdy spędza jak chce. Kąpiel w Adriatyku? Wizyta w stolicy kraju Tiranie? A może zwiedzanie Durres? Każdy z was zdecyduje sam.

Thet. Stolica Gór Przeklętych. Do niedawna była jedną z najbardziej izolowanych osad w Europie. Kiedyś można było się tam dostać samochodem 4x4 bądź motocyklem enduro. Droga do niej prowadząca to SH21 była w większości szutrowa. Od niedawna można tam dojechać asfaltem. W Thet zjemy obiad i udamy się do Czarnogóry w okolice Cetnije by tam spędzić noc. Po drodze Punkty widokowe na rzekę Cmojevica. 350 km to dzisiejszy dystans.

Powoli kończymy wyprawę kierując się w stronę naszych domów. Do przejechania mamy jakieś 680 km głównie autostradą do miejscowości Orasje. Tam śpimy. Po drodze w Mostarze położonym na terenie Bośni i Hercegowiny odwiedzimy Stary Most. To zabytkowy most łukowy, który jest wizytówką tego miasta. Popularne miejsce skoków do wody oraz ślubnych sesji fotograficznych. Dzisiaj mamy do przejechania niecałe 500 km.

Ostatni odcinek to 850 km do kraju tranzytem przez Chorwację, Węgry, Słowację i Czechy t powrót do domu. Po drodze gdzieś w okolicach Budapesztu zjemy obiad. To już koniec bałkańskiej przygody. I choć nie było to bałkańskie TOP 10 to mam nadzieję że na długo zapamiętacie tą wyprawę.

Plan wyprawy zawiera atrakcje, które na pewno odwiedzimy lecz niekoniecznie w opisanej kolejności. Wszystko zależy od preferencji uczestników wyprawy oraz pogody. Istnieje również możliwość odłączenia się od grupy i samodzielnego zwiedzania poszczególnych atrakcji we własnym tempie. Każdy z uczestników otrzyma link do mapy z zaznaczonymi atrakcjami.

Szczegóły wyprawy

Cena Wyprawy: 3 790 zł
Termin wyprawy: 23 września - 2 października 2023 - 10 dni
Rodzaj wyprawy: wyprawa motocyklowa
Wymagany dokument uprawniający do przekroczenia granic: paszport
Rodzaj dróg: drogi asfaltowe 90%, drogi utwardzone bez asfaltu o małym stopniu trudności 10%
Łączny dystans: około 4200 km wraz z dojazdem i powrotem liczony od miejsca zbiórki
Dzienny dystans: 300 - 500 km za wyjątkiem dojazdu maksymalnie około 850 km dziennie i powrotu maksymalnie około 850 km dziennie
Planowana ilość uczestników: 10-16 osób (10 motocykli wraz z pilotem)
Minimum organizacyjne: 8 uczestników wraz z pilotem
Zakwaterowanie: Hotele i pensjonaty w standardzie 2 lub 3 lub 4 gwiazdkowym. Pokoje 2 osobowe z łazienką.
Transport: transport własny uczestników wyprawy - motocykle
Główne cele:
- dom na rzece Drina
- Kanion Matka
- miasto Ochryda
- jezioro Ochrydzkie
- Park Narodowy  Galiczica
- gorące źródła Benjes
- Kruja
- Thet
- SH21

Cena zawiera:
- 8 noclegów ze śniadaniem obiekty 2, 3 lub 4 gwiazdkowe lub o takim standardzie. Pokoje 2 osobowe z łazienką.
- ubezpieczenie uczestników wyprawy NNW/OC/KL wraz z assistance
- opłaty na turystyczny fundusz gwarancyjny
- opiekę pilota na trasie zgodnie z planem wyprawy

Cena nie zawiera:
- dodatkowych posiłków poza śniadaniami dostępnymi w miejscu zakwaterowania
- środka transportu - motocykla
- ubezpieczenia motocykla
- paliwa do motocykla
- kosztów związanych z naprawą i ewentualnym holowaniem motocykla (organizator zaleca wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia assistance. Firmę w której my się ubezpieczamy tutaj. możesz również skorzystać z usług innych firm np. tutaj)
- viniet, innych opłat drogowych, parkingowych itp (aktualne ceny viniet i autostrad dostępne tutaj)
- dodatkowych ubezpieczeń poza określonymi w szczegółach wyprawy
- biletów wstępu do muzeów oraz innych atrakcji turystycznych poza biletami wskazanymi w szczegółach wyprawy
- wszelkich innych opłat poza opisanymi w szczegółach wyprawy.

Bałkany

img_9370__1022x682.jpg

Bałkany

Tu czas płynie inaczej.
- 470 tys. km² powierzchni
- 12 krajów
- 5 mórz
- dziesiątki rzek
- oraz to co bardzo ważne dla nas - motocyklistów, czyli niezliczone ilości zapierających dech w piersiach krętych dróg widokowych.
Nasza bałkańska przygoda obejmie kilka krajów znajdujących się w tej jakże pięknej części Europy. Przejedziemy przez Serbię, Kosowo, Macedonię Północną, Albanię, Czarnogórę oraz Bośnię i Hercegowinę. Na trasie naszej podróży znajdą się kraje, które jeszcze nie tak dawno należały do Jugosławii a w tej chwili są niepodległe (Serbia, Macedonia Północna, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra) a także Kosowo. Państwo, które jest tylko częściowo uznane na arenie międzynarodowej a Serbia uznaje go jako autonomiczną prowincję.
Najwięcej uwagi poświęcimy jednak Albanii. Zobaczymy miejsca, których nie było w planie wycieczek "Albania" i "Czarnogóra" takie jak np. SH21, Thet, Kruja, Petrovac i wiele innych. Przemierzymy mniej znane zakątki tego kraju

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania zadzwoń do nas +48 606381740 lub napisz korzystając z formularza kontaktowego

balkany6.jpg
balkany4.jpg
balkany3.jpg