W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza Państwa zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Bałkany

BY/01/24

Termin 11 maja - 20 maja 2024

Cena: 4 290 zł

 
Wyjazd poprowadzi:
  Piotr

Plan wyprawy

Zbiórka o 7 rano na stacji benzynowej BP przy autostradzie A1 w kierunku na Ostrawę MOP Mszana Północ (koordynaty do nawigacji 49.960374, 18.525886). Tranzyt przez Czechy, Słowację, Węgry i Chorwację do miejscowości Orasje położonej w Bośni i Hercegowinie. Tu mamy zarezerwowany nocleg. Pokoje dwuosobowe ze śniadaniem. Po drodze oczywiście jakiś postój na obiad. Dystans do pokonania to około 850 km głównie po autostradach.

Po śniadaniu ruszamy w kierunku Serbii. po przekroczeniu granicy kierujemy się na Valjevo a następnie w kierunku rzeki Drina a konkretnie zobaczyć dom na Drinie. Ciekawe miejsce z ciekawą historią. Został on  zbudowany w 1969 roku przez grupę chłopców szukających miejsca na "wakacyjną bazę". Prowizoryczna budowla przetrwała do dzisiaj chociaż wezbrane wody Driny wielokrotnie go porywały w dół rzeki. Niestrudzeni gospodarze nigdy jednak nie dali za wygraną. Dzisiejszy nocleg zaplanowany jest w okolicy miejscowości Sjenica w Serbii. Dzisiaj zrobimy około 350 km

Sprawdzamy czy mamy paszporty i ruszamy w drogę. Tak... paszporty. Żeby wjechać do Kosowa musimy posiadać ważny paszport. Jednak zanim wjedziemy do Kosowa zahaczymy kawałek Czarnogóry i Albanii. W Albanii pokonamy drogę SH23 w kierunku do Kukes a następnie w stronę granicy z Kosowem i do miejscowości Prizren gdzie spędzimy noc. Dzisiejszy dystans to około 350 km.

300 km to dystans na dzisiaj. Zatrzymamy się w Skopie na starym mieście. Skopie jest stolicą Macedonii do której dotrzemy dzisiaj. Spędzimy tu jakiś czas. Będziemy mogli napić się kawy po turecku lub zgubić się w orientalnym klimacie wąskich i krętych uliczek tego miasta. Kolejny nasz cel na dzisiaj to Kanion Matka położony nieopodal Skopie. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc rekreacyjnych w Macedonii Północnej. Jeżeli czas nam pozwoli to skorzystamy z możliwości zobaczenia kanionu z poziomu tafli wody biorąc udział w krótkim rejsie. Wieczorem dotrzemy do Ochrydy 

Po śniadaniu kierujemy się w stronę Parku Narodowego Galicica. Z przepięknie położonej drogi widokowej będziemy mieli okazję zobaczyć Jezioro Ochrydzkie z góry. Oczywiście jeżeli pogoda nam dopisze. Z tej samej drogi po ujechaniu paru kilometrów zobaczymy kolejne duże jezioro. Jezioro Prespańskie. W Pogradecu wypijemy kawę i ruszamy na południe w kierunku miejscowości Leskovik a następnie do gorących źródeł Benje. Wydobywająca się z nich woda ma temperaturę 26 - 34 °C i dużą zawartość siarki. Jej zapach jest charakterystyczny. Noc spędzimy gdzieś w tych okolicach. 300 km to odległość, którą pokonamy dzisiaj.

 

Kruja. Najpopularniejsza atrakcja turystyczna w okolicach Tirany. Pierwsza średniowieczna stolica Albanii To nasz cel na dzisiaj. Nad miastem góruje współczesna rekonstrukcja zamku. Z odległych czasów zachował się tylko kawałek murów i pojedyncza wieża. Na jego terenie znajduje się muzeum Skanderbega - albańskiego bohatera narodowego. Zwiedzimy także Targ Turecki położony u podnóża zamku. Dzisiaj śpimy w miejscowości Szkodra. Zrobimy około 400 km.

Thet. Stolica Gór Przeklętych. Do niedawna była jedną z najbardziej izolowanych osad w Europie. Kiedyś można było się tam dostać samochodem 4x4 bądź motocyklem enduro. Droga do niej prowadząca to SH21 była w większości szutrowa. Od niedawna można tam dojechać asfaltem. W Thet zjemy obiad i wrócimy do tego samego hotelu w Szkodrze. 150 km to dzisiejszy dystans.

Naszym dzisiejszym celem jest Mostar położony na terenie Bośni i Hercegowiny. Odwiedzimy w nim Stary Most. To zabytkowy most łukowy, który jest wizytówką tego miasta. Popularne miejsce skoków do wody oraz ślubnych sesji fotograficznych. Całkiem niedaleko mostu czeka na nas 4 **** gwiazdkowy hotel w którym spędzimy dzisiejszą noc. Tego dnia przejedziemy niecałe 350 km.

Żegnamy Mostar i powoli kończymy wyprawę kierując się w stronę naszych domów. Jedziemy przez Sarajewo i Tuzlę do Orasje. Dzisiaj śpimy w tym samym hotelu co pierwszego dnia wyprawy. Do przejechania mamy około 300 km.

Ostatni odcinek to 850 km do kraju tranzytem przez Chorwację, Węgry, Słowację i Czechy. Po drodze gdzieś w okolicach Budapesztu zjemy obiad. To już koniec bałkańskiej przygody. I choć nie było to bałkańskie TOP 10 to mam nadzieję że na długo zapamiętacie tą wyprawę.

Plan wyprawy zawiera atrakcje, które na pewno odwiedzimy lecz niekoniecznie w opisanej kolejności. Wszystko zależy od preferencji uczestników wyprawy oraz pogody. Istnieje również możliwość odłączenia się od grupy i samodzielnego zwiedzania poszczególnych atrakcji we własnym tempie. Każdy z uczestników otrzyma link do mapy z zaznaczonymi atrakcjami.

Gwarancja zakwaterowania w pokojach maksymalnie dwuosobowych - gratis.

Szczegóły wyprawy

Cena Wyprawy: 4 290 zł
Termin wyprawy: 11 maja - 20 maja 2024 - 10 dni
Rodzaj wyprawy: wyprawa motocyklowa
Wymagany dokument uprawniający do przekroczenia granic: paszport
Rodzaj dróg: drogi asfaltowe 90%, drogi utwardzone bez asfaltu o małym stopniu trudności 10%
Łączny dystans: około 4200 km wraz z dojazdem i powrotem liczony od miejsca zbiórki
Dzienny dystans: 300 - 500 km za wyjątkiem dojazdu maksymalnie około 850 km dziennie i powrotu maksymalnie około 850 km dziennie
Planowana ilość uczestników: 10-16 osób (10 motocykli wraz z pilotem)
Minimum organizacyjne: 8 uczestników wraz z pilotem
Zakwaterowanie: Hotele i pensjonaty w standardzie 3 lub 4 gwiazdkowym. Pokoje 2 osobowe z łazienką.
Transport: transport własny uczestników wyprawy - motocykle
Główne cele:
- dom na rzece Drina
- Kanion Matka (rejs łodzią po kanionie w cenie wyprawy)
- miasto Ochryda
- jezioro Ochrydzkie
- Park Narodowy Galiczica (bilety wstępu w cenie wyprawy)
- gorące źródła Benjes
- Kruja
- Thet
- SH21

Cena zawiera:
- 9 noclegów ze śniadaniem obiekty 3 lub 4 gwiazdkowe lub o takim standardzie. Pokoje 2 osobowe z łazienką.
- rejs łodzią po Kanionie Matka
- bilet wstępu do Parku Narodowego Galicica
- ubezpieczenie uczestników wyprawy assistance, NNW/OC/KL 100 000 €
- opłaty na turystyczny fundusz gwarancyjny
- opiekę pilota na trasie zgodnie z planem wyprawy

Cena nie zawiera:
- dodatkowych posiłków poza śniadaniami dostępnymi w miejscu zakwaterowania
- środka transportu - motocykla
- ubezpieczenia motocykla
- paliwa do motocykla
- kosztów związanych z naprawą i ewentualnym holowaniem motocykla (organizator zaleca wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia assistance. Firmę w której my się ubezpieczamy tutaj. możesz również skorzystać z usług innych firm np. tutaj)
- viniet, innych opłat drogowych, parkingowych itp (aktualne ceny viniet i autostrad dostępne tutaj)
- dodatkowych ubezpieczeń poza określonymi w szczegółach wyprawy
- biletów wstępu do muzeów oraz innych atrakcji turystycznych poza biletami wskazanymi w szczegółach wyprawy
- wszelkich innych opłat poza opisanymi w szczegółach wyprawy.

motobooking-balkany15.jpg

Bałkany

Tu czas płynie inaczej.
- 470 tys. km² powierzchni
- 12 krajów
- 5 mórz
- dziesiątki rzek
- oraz to co bardzo ważne dla nas - motocyklistów, czyli niezliczone ilości zapierających dech w piersiach krętych dróg widokowych.
Nasza bałkańska przygoda obejmie kilka krajów znajdujących się w tej jakże pięknej części Europy. Przejedziemy przez Serbię, Kosowo, Macedonię Północną, Albanię, Czarnogórę oraz Bośnię i Hercegowinę. Na trasie naszej podróży znajdą się kraje, które jeszcze nie tak dawno należały do Jugosławii a w tej chwili są niepodległe (Serbia, Macedonia Północna, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra) a także Kosowo. Państwo, które jest tylko częściowo uznane na arenie międzynarodowej a Serbia uznaje go jako autonomiczną prowincję.
Najwięcej uwagi poświęcimy jednak Albanii. Zobaczymy miejsca, których nie było w planie wycieczek "Albania" i "Czarnogóra" takie jak np. SH21, Thet, Kruja, Petrovac i wiele innych. Przemierzymy mniej znane zakątki tego kraju
motobooking-balkany1.jpg
motobooking-balkany16.jpg
motobooking-balkany14.jpg